Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdraví prsu

28. 2. 2007

Každých pět hodin zemře v České republice jedna žena na rakovinu prsu. Není to jen heslo známé kampaně společnosti Avon, tohle je realita a bohužel velmi smutná. Pojďme ji změnit.

Každá z nás známe minimálně jednu z těch, které uslyšely tolik obávaný ortel. Přesto si stále namlouváme, že NÁM se to nemůže stát, že NÁS to nepostihne, že jsme přece ještě mladé. Skutečnost je ovšem víc než varovná: ročně onemocnění rakovinou prsu v České republice 5000 žen, skoro polovina z nich umírá! A nejde jen o ženy starších věkových kategorií, jde o nás všechny!

Diagnostické metody:
(Jak odhalit rakovinu prsu?)

Pohmat neboli sebevyšetřování
Provádět by se mělo několik dní po skončení menstruace, ideálně po koupeli, kdy je kůže uvolněná a vláčná. A jak vypadá správné samovyšetřování? Žena má stát před zrcadlem a pozorovat s rukou za hlavou ze všech úhlů, jestli se na kůži neobjevily nějaké změny. Příznakem nádoru může být pomerančová kůže, zarudnutí, důlkovatění, otoky, vřed, bulka v podpaží či nad ňadry. Signálem může být také vtažení bradavky, ale pouze u těch žen, které toto nemají odmalička. Pokud chcete vědět, jak správně provádět samovyšetřování, podívejte se na stránky www.mammahelp.cz

Mamograf
Screeningové mamografické vyšetření je speciální rentgenová metoda, při které se využívá měkkého rentgenového záření, které prakticky nezatěžuje organismus, proto je možné mamografii provádět i pravidelně. Prostřednictvím mamografu se prsy zobrazují ve dvou směrech, v tzv. projekcích, každé ženě tedy na vyšetření udělají čtyři snímky. Při vyšetření se prs stlačuje mezi podložku a kompresní desku tak, aby bylo možné dosáhnout maximální kvality a minimální dávky záření. Stlačení není příjemné, v žádném případě ale prs nezraňuje! Zmáčknutí prsu je třeba, díky němu jsou totiž vidět i tkáně, které jsou tenčí než jeden milimetr. Zkuste se objednat na vyšetření těsně po menstruaci, prsy nebudou tolik citlivé. Před vyšetřením nepoužívejte deodoranty a kosmetické přípravky na oblast podpaží, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Ženám mezi 45 a 69 lety preventivní vyšetření plně hradí zdravotní pojišťovna jednou za dva roky, ostatní si ho hraní samy. Půlhodinové vyšetření stojí 600 Kč. Síť screeningových center najdete na www.mamo.cz.

Ultrazvuk
Při vyšetření ultrazvukem se využívá zvukových vln, díky nimž si lékař udělá obraz o vnitřku prsu. "Ultrazvuk se obvykle používá u žen mladších 35 let, jejich prsa jsou příliš plná na to, aby se mamografem dosáhlo jasného obrazu. Kůže na prsou se natře zvláštním gelem a malým zařízením, které se podobá mikrofonu a vydává ultrazvukové vlny, se krouží nad touto částí těla. Z odrazu zvukových vln pak počítač vytvoří patřičný obraz. Tento test je bezbolestný a trvá jen několik minut," píší internetové stránky breastcancer.cz, na nichž naleznete veškeré další informace.

Biopsie
Lékařský výkon, který se používá v případě, že lékař objevil podezření na rakovinu prsu na mamografickém, případně posléze ultrazvukovém vyšetření, ale není si stoprocentně jistý, zda jde o počátek nádoru. Vyšetřované ženě je při biopsii odebrán malý vzorek tkáně z kterékoliv části těla za účelem dalšího mikroskopického vyšetření.

Novinka:

Elektrická impedanční tomografie základem této metody je použití tzv. elektroimpedančního počítačového tomografu pojmenovaného KVĚT (Komplexní Vyšetření Elektroimpedančním Tomografem). Tzv. KVĚT je ve své podstatě sonda s pozlacenými elektrodami. Těmi vtéká do tkáně ženy elektrický proud, který, pokud narazí na nějakou překážku, jako je třeba záněť, cysta, nádor a podobně, se zpomalí a speciální počítačový program posléze umožní vyhodnotit měření a zobrazit je na monitoru ve formě 3D obrázku. "Vyšetření na KVĚTu může podstoupit každá žena po první menstruaci," říká Dr. Tomáš Finger ze společnosti FWDS Bioinformation Technologies, která přístroj přivezla do České republiky a pokračuje: "Vyšetření není omezeno ani věkem ani zdravotním stavem, včetně těhotenství a kojení. Tato metoda navíc umožňuje získat i objektivní informace o stavu štítné žlázy, dělohy, vaječníků, jater a ledvin. K  vyšetření na KVĚTu (trvá 20 minut, stojí 600 Kč) se můžete objednat prostřednictvím internetových stránek www.fwds-bt.cz. V České republice je ovšem KVĚT zatím pouze doplňkem dosud známých diagnostických metod!

PREVENCE RAKOVINY:

Pro to, abyste se vyhnula obávané nemoci, můžete sama udělat mnohem více, než si myslíte. Kořeny nádorových onemocnění nacházejí vědci v oslabené imunitě, toxickém vnitřním prostředí organismu, v působení toxických látek, ale také ve stresujícím životním stylu a psychice. Proto:

1. Změňte životosprávu
Zařaďte do jídelníčku hodně brokolice, kapusty a zelí. Riziko rakoviny snížíte i používáním zdravých tuků například olivového oleje nebo sójy. Samozřejmostí by měl být celozrnný chléb, celozrnná rýže, ovoce.

2. Omezte kouření a pití alkoholu
Víte, že podle kanadské studie z loňského roku je u žen, které začaly kouřit už ve věku do dvaceti let, o 70 procent vyšší riziko možného vzniku onemocnění rakovinou prsu než u nekuřaček? To je výsledek, na kterým už stojí za to se zamyslet, co vy na to? 

3. Cvičte a hlídejte si svou váhu
Vědci z Bristolské univerzity zjistili, že pravidelným cvičením můžete snížit riziko onemocnění rakovinou prsu až o 30 procent. Zařaďte do svého programu půlhodinovou pohybovou aktivitu nejméně pětkrát týdně. Pomůže vám uhlídat i ideální váhu. Také kila navíc jsou totiž hrozbou, a to především pro ženy po menopauze.

4. Zajímejte se o rodinnou anamnézu, hledejte dobrého lékaře
Má vaše maminka, babička, sestra rakovinu prsu? Pak se riziko onemocnění zvyšuje i u vás. Informujte se u svého lékaře na vyšetření na genetickém pracovišti. Podle DNA lze určit, zda jste či nejste nositelem rakovinového genu i vy. Lékaře - gynekologa vybírejte opravdu pečlivě. Pokud vám připadá nerozhodný a vyšetření prsů odbývá, zkuste problémy konzultovat i s jiným odborníkem, případně přejděte jinam.

5. Choďte na preventivní vyšetření!
K tomuto bodu netřeba dodávat snad vůbec nic, přestovíte, že třeba mamografické vyšetření trvá pouhých třicet minut?  Je to půl hodina, která vám může zachránit život!

Více informací o rakovině prsu:

Avon Linka proti rakovině prsu: telefon 800 180 880

Internet:

Elektroimpedanční počítačový tomograf KVĚT www.fwds-bt.cz
Mamografický screening, mamografie www.mamo.cz
Projekty a akce společnosti AVON  - www.brantese.cz
Sdružení Mamma Help (on-line poradna a kontakty) www.mammahelp.cz
Liga proti rakovině www.lpr.cz

Zapojte se....

...do projektu ŽENY ŽENÁM. Během něj Avon v letošním roce rozdá tisíce poukazů na screeningové vyšetření ženám, které na něj nemají nárok díky nízkému věku. Stačí kontaktovat linku 800 180 880.

Autor: Jana Rýznerová