Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdroje zbytečných konfliktů a omylů v mezilidské komunikaci

19. 2. 2009

1. Nesdělovaná očekávání:

   naučme se sdělovat druhým, že jsme něco očekávali, nebo očekáváme. Je jen velmi málo nadaných, kteří dokáží číst myšlenky. Pokud Vy mezi ně patříte, zasloužíte gratulaci!

Pro všechny nás ostatní platí, že co nám není sděleno slovy, to nevíme. Předpokládat, že druzí lidé něco odtuší, nebo očekávat, že "jim dojde" cokoli co se Vám honí v hlavě, je hloupé.

Proto si osvojme a uveďme do praxe zlaté pravidlo, že co druhému neřekneme, to nemůže vědět.

2. Rozdílný význam pojmů a slovní zásoba:

   jde o věc logickou a jednoduchou. Když dva říkají totéž, nemusejí myslet totéž. Je tedy důležité, a v běžném životě mnohdy dosti složité, si právě tuto skutečnost uvědomit.

   Jistě jste se již někdy stali svědky rozhovoru dvou osob, které evidentně mysleli stejně (shodovali se v názoru), ale nemohli se dohodnout, protože každy z nich své myšlenky prezentoval jinak.

    Na místě je prezentovat druhému srozumitelně (nejlépe jeho jazykem) vaše sdělení. To je nejjistější cesta k tomu, aby si ve svém myšlení interpretoval správně vaše slova.

    Možná si řeknete: "A proč bych měl/a mluvit jeho jazykem?!" Když se budete bavit s Francouzem, Němcem, nebo Američanem, určitě na něho nespustíte česky :o) To byste si zřejmě moc nepopovídali. Myšlení jako vy máte právě jen vy. Pak je několik lidí, kteří myslí podobně a mnoho, kteří myslí různě. Pakliže Vám jde o to, aby Vám druhý rozuměl, snažte s ním hovořit pro něho srozumitelným jazykem.

3. Rozdílné temperamenty:

   nejlepším způsobem jak zvládnout komunikaci bez ohledu na temperament, je dovědět se co nejvíce o temperamentech a jak se projevují v rozličných situacích. Kupříkladu sangvinik bude při komunikaci s Vámi v pohybu a možná si vás bude chvílemi i přidržovat.

4. Předsudky a nevyřešené konflikty:

   závisí na tom, jaké jsme měli dětství, jak jsme byli a jsme ovlivněni výchovou v rodině, a také jakým způsobem jsme naučeni komunikovat v interakcí se svým okolím. Nikdo z nás se nevyhne situaci, kdy se dostaneme do problému v případě, kdy náš pohled na věc je rozdílný od pohledu někoho jiného. Kamenem úrazu mám na mysli, kdy u Vás doma to chodilo jinak, než u nich. Samosebou jste přijali Vašimi rodiči prezentovaný model a druhá strana podobně. Každému bude vlastní právě ten jemu známý, který žije. Tady je nejpříhodnější cesta skrze pochopení podstaty naučeného a přejatého chování z modelu rodiny. Pak samozřejmě jako mnohdy jindy Vám bude ku nápomoci pořádna dávka trpělivosti a nůše plná kompromisů. Ty by pak měli přicházet vstřícně z obou stran.

5. Vztahové návyky a zlozvyky:

   vše souvisí se vším a naše komunikace souvisí s otiskem našeho životního příběhu. Každý z nás si prožil rozdílné vztahy a v různých situacích reagujeme různě. Mnohdy afektovaně na běžnou větu, jindy s klidem na očividný slovní útok. Vyjasněte si a uvědomte, co Vás nutí v té které situaci reagovat právě tak jak reagujete a proč.

Pokud si chcete přečíst opravdu výjimečnou knihu, doporučuji na toto téma Celestýnské proroctví. V této knize jsou popsány 4 základní ovládací dramata, která se učíme od našich rodičů vlivem výchovy. Pokud si zpracujete své ovládací drama, už Vás nikdy nemůžou druzí něvědomě či vědomě okrádat o Vaši životní energii a Vaše děti ušetříte mnoha zbytečným strastem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Celestýnské proroctví

(Lenny, 8. 7. 2011 12:28)

Pěkný článek, jen kdyby si člověk na všechny rady vzpomněl v pravou chvíli. :-D Právě čtu Celestýnské proroctví. Je to úžasná knížka!Nutí mě hodně přemýšlet a dívat se na život jinak.Snad mi pomůže s řešením vztahu.Děkuji, máš pěkné stránky.

Re: Celestýnské proroctví

(Martin, 16. 12. 2012 22:32)

Lenny, doporučuju Ti i další díly