Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tajemství je zlato! Upřímnost zabíjí lásku

16. 1. 2010

   Jistě se Vám už stalo, že jste potkali muže, nebo ženu a byli jste okouzleni. Možná jste v úžasu oněměli, nebo jste si pro sebe řekli: „Jak je vůbec možné, že po Zemi chodí tak skvělá bytost?!“ Ano stává se to často. Nejspíš většinu z nás napadne otázka proč se to děje?

   Není divu, vždyť má tak nádherné oči, vlasy, hlas, ňadra, zadek, chůzi…, je tak galantní a má tak skvělé přátele. Vždy Vás rozesměje a pobaví i starým vtipem a je zábavný a tak přitažlivý. Nebo je jemná a ten její zvonivý smích a krásný úsměv. Možná umí tu nejbáječnější svíčkovou a jak se elegantně vlní v kuchyni. Především se ale začínáme cítit, jako někdo úplně jiný lepší, šťastnější, krásnější, přitažlivější. A mnohdy se stane, že to co na sobě nemáme rádi, jako třeba piha, znaménko, nebo ráčkování, považuje protějšek za roztomilé. Tomuto stavu se říká SELEKTIVNÍ VNÍMÁNÍ.

   V takových chvílích přirozeně a bez vlastní kontroly vidíme pouze věci, které chceme vidět a náš mozek dokresluje obrazy našeho vnímání tak, jak právě my chceme, aby vypadaly. Ve skutečnosti takové věci ani být nemusí, ale to nehraje vůbec žádnou roli. Tehdy je snad nejbáječnější, že na sebe můžeme odhalit cokoliv a protějšek má pro všechno pochopení.

   Jsme na počátku budování vztahu, lásky, důvěry. Jdeme vstříc skvělým zítřkům a milování je tak neskutečné báječné!

   Snadno se ale může přihodit, že v ložnici začne vášeň upadat. Co se stalo? Vždyť jsme přece jedno tělo, jedna duše a splynutí v celek! Vždyť si říkáme vše a je mezi námi tak silná důvěra…

   Obecně platí uznávaný předpoklad, že s důvěrou, láskou a dobrou komunikací v partnerském vztahu, bude vše dobře probíhat i v ložnici, a to k oboustranné spokojenosti. Praxe je ovšem taková, že to, co označujeme za důvěrnost, ve skutečnosti nezaručuje dobrý sex.

Láska a milování

   Určitě si dokážeme představit graf, který by napovídal svou křivkou pády a vzlety lásky v partnerském vztahu. Podobně se dá vystihnout i sexuální křivka páru. Obě křivky se prolínají a střetávají, ale ani zdaleka se nekryjí. Jinými slovy, snadno máme okamžiky, kdy jsme jeden druhému opravdu blízcí, je mezi námi ono splynutí duší, ale přece jsou naše prožitky v ložnici nemastné neslané. A také opačně, můžou mezi námi být mračna plná napětí a hněvu, a přesto se v ložnici odehrává bouřlivé milování.

    Důvěrnost, ono splynutí našich Já, totiž redukuje do jisté míry osobní svobodu. Onen ostrůvek, jenž je výlučně jen naším územím, kterému říkáme „můj“ svět. V lásce toužíme být spolu, nicméně potřebujeme si vždy uchovat svou vlastní autonomii. Jestliže s partnerem splyneme v jedno příliš, v takovém případě se již nemůžeme střetávat a spojovat, protože přílišným splynutím už spojeni jsme. A právě v sexu je potřeba spojování a střetávání nezbytná.

   Když se jeden ke druhému chováme s pochopením a rozumně, přátelsky a se soucitem, rozhodně to vždy přispívá k vytváření harmonického spojení vztahu. Ale sex se řídí naprosto odlišnými a ne zcela logickými zákonitostmi.

 Touha

   Touha je zvláštní a ne snadno popsatelný fenomén. Spojuje v sobě prvky iracionality, sobectví „Já chci“, agresivitu, žádost. Jistě chceme někdy v posteli nám tak důvěrně známého medvídka, který přesně ví, kdy a jak zavrtět ocáskem. Jsou ale nepochybně chvíle, kdy žena touží po živočišném samci, barbarovi s divokosti jezkynního muže, který se neptá „chtěla bys?“, ale bere si co chce. Naše touhy jsou různé. Ale přirozeně touží žena po cizinci, stejně jako muž po neznámé cizince, abychom mohli odhalovat, nalézat a dobývat neznámé. Toužíme po cizinci, který se v partnerovi skrývá a všech jeho třináctých komnatách, které nám přijdou vždy jako sedmý div, jenž naším touhám nedá spát pro svá tajemství.

   Pro zachování nejednoho vztahu je nutné udržet touhu. Touha je síla, která spojuje a udržuje.

Zachování touhy ve vztahu předpokládá, abychom si uchovali a současně také tolerovali oddělenost. Simone Beauvoir píše ve své knize „Druhé pohlaví“ : „Základním rysem erotiky je směřování k jinakosti“.

Tajemství

    Je potřeba svůj ostrůvek, který je jen naším koutem světa dobře udržovat. Je to svět našich myšlenek, potřeb, tužeb, snů, představ. Jestliže by to chtěl někdo nazvat sobectvím, pak jde určitě o nesmírně vznešené, zdravé a potřebné sobectví. Není potřebné se před partnerem odhalovat až na holou kost. Polooděná žena skrývá mnohem více tajemství a budí více touhy a žádosti, nežli žena nahá. Možnost představ, co skrývá zahalené je silně přitažlivé. Stejně to platí i pro oblast myšlení a duševna. Láska potřebuje tajemství a tajemství nás vždy vábí a nedá nám spát. Tak jako se snažíme uniknout tomu co nás pronásleduje, tak také věci vzdalující se, se  snažíme dostihnout. Touha si žádá nepolapitelné. Jak říká klasik: „Když řekneš vše, co potom zbude?“

použitá literatura:

Simone Beuavoir - Druhé pohlaví (Le deuxième sexe), nakladatelství Praha Orbis, 1966

Serena Rust – Když žirafa tančila s vlkem, nakladatelství ANAG, 2009

Ester Perel -  Erotická inteligence, Praha, Štrob, Širc & Slovák, 2008

Vidal-Graf Serge a Carolle - Jak se dobře pohádat s partnerem, Praha, Portál, s.r.o., 2007

Inspirováno autorem: hapa

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář